Σχέσεις, οι πολύπλοκες: 4 συμβουλές για να τα βγάζουμε πέρα
Μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε;
Οι σχέσεις των ανθρώπων είναι πολύπλοκες, για αυτό και πολύτιμες. Δεν υπάρχουν απλές σχέσεις, αν και στην απλότητα τους μπορεί κανείς να θαυμάσει και να απολαύσει την ομορφιά τους, τη γενναιοδωρία τους. Οι σχέσεις μοιάζουν σαν όλα εκείνα τα πολύπλοκα πράγματα και καταστάσεις, τα οποία όταν καταφέρει κανείς να αποδομήσει, απολαμβάνει τη χάρη τους. Μεγάλη η χάρη τους, λοιπόν, των σχέσεων και των εμπλεκόμενων μερών: του άντρα και της γυναίκας, των γονιών και των παιδιών, των αδερφών, των φίλων, των συγγενών... Όλα είναι σχέση. Όλα, τα πάντα γύρω μας, καθετί που μας συνδέει με καθετί άλλο, έμψυχο ή άψυχο, όλα είναι σχέση.
Τι σημαίνει όμως αυτό; Πώς μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στην πολυπλοκότητα των σχέσεων; Ορίστε μερικά απλά tips, τα οποία είναι σε όλους μας γνωστά, αλλά συχνά τα αγνοούμε.
Για να τα βγάλουμε πέρα με τις σχέσεις, πρέπει:
Να μάθουμε να ακούμε ο ένας τον άλλον
Να μάθουμε να υποχωρούμε
Να μάθουμε να ελισσόμαστε
Να μάθουμε να σιωπούμε
Αξίζει τον κόπο;
Τόση προσπάθεια, τόσοι συμβιβασμοί, τόσες υποχωρήσεις, τόσες απαιτήσεις και τόσα άλλα;
Ο καθένας θα απαντήσει φυσικά για τον εαυτό του, όμως ποιος θα αρνηθεί ότι οι σχέσεις είναι πολύπλοκες, πολύτιμες, υπέροχες, μοιραίες; "Ναι!", θα πω εγώ, μιλώντας από το μετερίζι της υποκειμενικότητάς μου.
Γιάννης Ξηντάρας
Ψυχολόγος - Οικογενειακός Σύμβουλος
pathfinder
'Ελλη Βασιλάκη