«Μετέωρο και Σκιά» | Ελεύθερη θέαση τεσσάρων ημερών
Ευγενής παραχώρηση του σκηνοθέτη Τάκη Σπετσιώτη λόγω της επετείου θανάτου του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη
Μετέωρο και Σκιά (1985) Σενάριο – σκηνοθεσία:Τάκης Σπετσιώτης
Η επιδραστική ταινία «Μετέωρο και Σκιά» αποτελεί βιογραφία του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη. Ο σκηνοθέτης της Τάκης Σπετσιώτης παραχωρεί στο ΑΣΣΟΔΥΟ την άδεια να την προβάλει ελεύθερα για τέσσερις μέρες: από σήμερα Κυριακή 7 Ιανουαρίου (λίγο μετά την αλλαγή της μέρας ο ποιητής αυτοκτονεί) ως το μεσημέρι της Πέμπτης 11 Γενάρη (όπου πραγματοποιείται η ταφή του*).
Χθες την 1η μ.μ. ανευρέθη νεκρός εις την παρά την οδόν Κουντουριώτου 21 οικίαν του ο ποιητής Ναπολέων Λαπαθιώτης. (…) Εκ της γενομένης προανακρίσεως εσχηματίσθη αμέσως η εντύπωσις ότι επρόκειτο περί αυτοκτονίας.
Το Βήμα, 9 – 1 – 1944
Οι περισσότεροι θα γνωρίζουν την έντονη μυθολογία που κουβαλά στις πλάτες της η ταινία αυτή. Για τους νεότερους θα αναφέρουμε απλώς πως στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης του 1985 η ταινία απέσπασε συνολικά τέσσερα βραβεία: α΄ ανδρικού ρόλου για τον Τάκη Μόσχο, ενδυματολογίας και σκηνογραφίας για τη Ντόρα Λελούδα – Παπαηλιοπούλου και μακιγιάζ για τη Στέλλα Βότσου. Στο Φεστιβάλ της επόμενης χρονιάς τής απονεμήθηκαν τέσσερα βραβεία ποιότητας του Υπουργείου Πολιτισμού: τα βραβεία καλύτερης ταινίας, α΄ ανδρικού ρόλου, ενδυματολογίας και μακιγιάζ.
* Η ταφή του Λαπαθιώτη καθυστέρησε και για να συγκεντρωθούν χρήματα από έρανο για τα έξοδα της κηδείας, αλλά και για να αποκλεισθεί η νεκροφάνεια, αφού η μητέρα του ποιητή είχε βιώσει ανάλογο περιστατικό.