ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΣΠΕΤΣΙΩΤΗ
THE LOVE OF A BOY
...Κι εκεί που σε φαντάστηκα να πέφτεις, ηλιόλουστο χειμωνιάτικο πρωινό, στο περιγιάλι της πατρίδας μου, εξ ιδίων το βόλι, νέος εικοσιεφτά χρονώ, ερωτικός, ενθουσιώδης, θαραλλέος, μισο - Αλκιβιάδης, μισο- ΄Αγγελος πρωτοστάτης, ουρανόθεν που επέμφη να πει τη ελληνική επαναστάσει του ' 21 το χαίρε, τυχοδιώκτης, αλαζονικός τάχατες, προδότης και αποδιοπομπαίος, μα τίποτε εξ όλων αυτών, απλώς ένας ανοικονόμητος μοιραίος, να πέφτεις αφοπλιστικά ωραίος, αθώα- ωσάν ανυπεράσπιστο παιδί- φωνάζοντας τις τελευταίες σου λέξεις: ''Αχ, με φάγατε! Μα τι σάς έκαμα;'' - κι εκεί, που έτσι ποιητικόν σ' έπλασε η φαντασία μου, εράγισε κι εμένα η καρδιά μου, Νίκο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjFfuIKqOSS3q6fuakjzRJK3TrZstoZmols2jf1NZhn1dGKQ9pz0If_zF684C4P3ArFTJTTOmlwkGBEBeneintI-V-lLd3YH2gRgze9y3P5oPvZQz1mJLO5FkLomhYUeEW7Jq6CiRPAeInw/s400/2015-09-24+16_28_16-%25CE%259A%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C+%25CE%2598%25CE%25AD%25CE%25B1%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25BF+%25CE%2592%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25AF%25CE%25BF%25CF%2585+%25CE%2595%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25AC%25CE%25B4%25CE%25BF%25CF%2582+-+%25CE%25A0%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25AC%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2582.png)
Στα παράλια της Ερμιόνης ο Δημητρόπουλος πυροβόλησε δύο φορές τον Γαλάτη, ο οποίος μάλιστα στον πρώτο πυροβολισμό προσπάθησε να μαχαιρώσει τον Δημητρόπουλο με το σπαθί του, δεχόμενος αμέσως και δεύτερη σφαίρα. Καθώς πέθαινε, απευθυνόμενος στο δολοφόνο του είπε: «Αχ! Μ' εφάγατε. Τι σας έκαμα;».
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΣΤΗ
ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '60 ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΣΠΥΡΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ ''ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΓΑΛΑΤΗΣ'' ΜΕ ΤΟΥΣ Κ. ΝΑΟ, Κ. ΒΑΣΙΛΑΚΟΥ
ΠΡ.Ε.Π.ΕΡΜΙΟΝΗΣ